Provedeni društveni programi u sklopu Programa Aktivni u zajednici od 2018. do 2022. godine
Tražili smo ljude koji svjesno žive svoje mjesto, svoju društvenu i prirodnu okolinu, vrednuju život u svojoj zajednici, ljude koji jesu ili žele postati pokretači u svojim zajednicama, ljude koji žele doprinijeti društvenim promjenama pokrećući društvene programe i projekte. Isti ti ljudi su u sklopu Programa Aktivni u zajednici od 2018. do 2022. godine proveli 53 društvena programa. Neke od aktivnosti provedenih društvenih programa su:
- uređenje i osposobljavanje društvenih prostora za provedbu korisnih programa i druženje,
- uređenje dječjih igrališta i šetnica
- održavanje radionica za djecu o snalaženju u prirodi i topografiji,
- promocija zdravog i aktivnog života kroz nordijsko hodanje za osobe starije životne dobi
- radionice o korištenju interneta i njegovih alata za osobe starije životne dobi
- izrada promotivnih materijala s ciljem poticanja mladih, ali i šire zajednice na volontiranje,
- povezivanje lokalnog stanovništva kroz organizirano pješačenje,
- provedba malih školica nogometa i udičarenja za one najmlađe
... i još mnogo zanimljivih aktivnosti provedenih u sklopu društvenih programa. Fotografije nekih od provedenih društvenih programa možete pogledati u videu u nastavku.
Društveni programi obuhvatili su preko 600.000 direktnih i indirektnih korisnika. U istima je sudjelovalo 513 volontera s preko 3000 odrađenih volonterskih sati. Društveni programi provedeni su na području Istarske, Primorsko-goranske, Karlovačke, Sisačko-moslavačke i Krapinsko-zagorske županije u okviru programske suradnje i uz financijsku podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
Provedeni društveni programi kreirani na Akademiji aktivni(h) u zajednici na kojoj sudionici stječu potrebna znanja o razvoju zajednice, društvenom kapitalu, kulturi davanja, upravljanju zajednicom i motiviranju dionika, prikupljanju sredstava, vidljivosti i druga znanja važna za provedbu društvenih programa. Nakon mapiranja postojećeg društvenog kapitala te odabira društvene potrebe, odnosno konkretnog društvenog programa, ovisno o prirodi potrebe, definira se hodogram aktivnosti, nositelji istih te način prikupljanja sredstava. Aktivnosti prikupljanja sredstava u tom smislu mogu biti različite, ovisno o pojedinoj lokalnoj zajednici, od humanitarnih događaja, foundraisinga, crowdfundinga, medijske akcije i slično. Jedan od zadataka polaznika je provedba društvenog programa u svojoj zajednici tako da uključe širu zajednicu, uz mentoriranje i podršku Zaklade.
Prijave za ovogodišnju Akademiju aktivni(h) u zajednici otvorene su do nedjelje, 12.02.2023.godine!
Razmisli - okupi "Aktivnu trojku" - prijavite se - osvojite vrijednu nagradu za svoju zajednicu!