1. Novosti iz Zaklade
  2. Provedba Feel Good Programa: empatija, solidarnost, važnost osmijeha, poštovanja i lijepe riječi!

Provedba Feel Good Programa: empatija, solidarnost, važnost osmijeha, poštovanja i lijepe riječi!

Provedba Feel Good Programa: empatija, solidarnost, važnost osmijeha, poštovanja i lijepe riječi!

Početkom ove školske godine započeli smo s pilotiranjem školskih filantropskih "Feel good klubova". Za sada program provodimo u nekoliko različitih modela provedbe u 8 osnovnih škola Istarske županije: OŠ - SE Giuseppina Martinuzzi (Pula), OŠ dr. Mate Demarin (Medulin), PŠ Matija Vlačić (Rabac),  OŠ Vazmoslav Gržalja (Buzet), OŠ Jurja Dobrine (Rovinj), PŠ Jurja Dobrile (Rovinjsko selo i Bale) i OŠ - SE Vodnjan - Dignano.

U sklopu provedbe programa u OŠ - SE Giuseppina Martinuzzi u Puli organizirali smo dva susreta za učenike 4.b razreda kako bismo obogatili nastavne cjeline o važnosti empatije, solidarnosti i međugeneracijske razmjene znanja. Prvi susret, s klaunesom i koordinatoricom volontera Crvenih nosova za Zagreb, Rijeku i Kvarner, Natašom Tepšom Budijom dogodio se 29. studenog, dok je drugi susret međugeneracijske razmjene znanja u Vili Trap bio 13. prosinca 2024. godine.

Posjeta Klaunese (djelatnice udruge) Crvenih nosova klaunovadoktora

U sklopu Feel Good Programa nastojimo senzibilizirati djecu o društvenim problemima, inspirirati ih da postanu odgovorni građani, tolerantni prema različitostima i spremni pomoći drugima. Razgovaramo o aktivnom građanstvu, doniranju,  volontiranju i važnosti rada udruga. S tim ciljem ostvarili smo suradnju s udrugom Crveni nosovi Klaunovidoktori kako bismo dodatno približili rad udruga učenicima. Ovoj posjeti prethodila je trosatna interaktivna radionica djelatnice Zaklade s učenicima na temu udruga. Razgovarali smo o tomu što su udruge i koja je njihova funkcija u društvu. Za učenike je posebno stimulativna bila simulacija osnivanja udruge; za zadatak su imali osmisliti cilj udruge, njezine aktivnosti, vrijednosti i logotip. Učenici su se međusobno udruživali, naučili o različitim načinima aktivacije zajednice, ali i o različitim načinima komunikacije vlastitih ideja sa širom javnošću. 

Klaunesa Nataša je na primjeru Crvenih nosova učenicima na praktični način ukazala kako udruge mogu doprinijeti društvenom boljitku. Pokazala je kako samo jedan osmijeh može promijeniti nečiji dan te zašto je važno činiti male, ali značajne korake za dobrobit zajednice. Za kraj druženja učenici su čak naučili i nekoliko trikova kojima klaundoktori uveseljavaju publiku! 

Međugeneracijska razmjena u Senior klubu Ville Trap: Učenici i korisnici u zajedničkoj priči o filantropiji

Posjet Senior klubu Ville Trap pri Domu za starije Alfredo Štiglić u Puli organiziran je s ciljem ostvarivanja dijaloga za međugeneracijsku razmjenu znanja između učenika i starijih te potaknuti solidarnost i empatiju kroz kreativne aktivnosti.

Učenici su susret započeli predstavljanjem dviju priča koje su sami osmislili uz pomoć učiteljice hrvatskog jezika Petre Rajh, koristeći japansku tehniku pripovijedanja Kamishibai. Prva priča pod nazivom „Tone“ govorila je o vrijednosti naslijeđa, dobrote i filantropije, i univerzalnih ljudskih vrijednosti koje povezuju različite generacije. Druga priča bila posvećena sportskoj legendi Draženu Petroviću. Priče su dirnule prisutne, a nakon toga uslijedio je otvoren i iskren razgovor četvrtaša i korisnika Dnevnog boravka. Učenici su postavljali pitanja korisnicima; zanimalo ih je kako su provodili Božić u njihovim djetinjstvima i kakvo je bilo školsko iskustvo u njihovo vrijeme. Korisnici su rado dijelili svoje životne priče, stvarajući opuštenu i emotivnu atmosferu. Za kraj druženja, učenici su poklonili uokvireni crtež koji su sami izradili za Dnevni boravak, a korisnici su svakom djetetu darovali Božićne čestitke koje su isto sami izradili. Učenici su također bili počašćeni kolačićima i napitcima, što je dodatno uljepšalo druženje. Tijekom povratka u školu, u autobusu se razgovaralo o dojmovima s posjeta. Učenici su prepoznali razlike između njihovih djetinjstva i iskustava starijih generacija te su istaknuli važnost zahvalnosti za ono što imaju. Ovaj posjet bio je prilika za učenje o vrijednostima zajednice, važnosti međusobne podrške, volonterstva i socijalnih usluga za marginalizirane skupine u društvu. Ne samo poučan, nego i emotivno bogat doživljaj za sve sudionike! 

Zahvaljujemo udruzi  Crvenih nosova i djelatnicima i korisnicima Doma za starije Alfredo Štiglić na pričama, osmjesima i druženju! 

Povratak na prethodnu stranicu