1. Novosti iz Zaklade
  2. Održan okrugli stol o kulturi davanja i filantropiji u Hrvatskoj

Održan okrugli stol o kulturi davanja i filantropiji u Hrvatskoj

U organizaciji s partnerskom udrugom SO DO – Sustav orkestara djece i omladine, Zaklada je u utorak 22. ožujka 2016. održala okrugli stol na temu "Kako potaknuti/razviti kulturu doniranja u Republici Hrvatskoj, posebice u korporativnom sektoru?“.  Okrugli stol dio je projekta "El Sistema u Istri" koji zajednički provode SO DO i Zaklada, a koji je financiran od Europske komisije kroz program IPA 2012: "Poticanje inovativnih oblika filantropije u lokalnim zajednicama za potporu održivosti organizacija civilnog društva“. Stručnjaci iz korporativnog, civilnog, političkog i obrazovnog sektora tako su se okupili u prostorima HGK Županijske komore u Puli i u dvosatnoj raspravi analizirali trenutno stanje filantropije u Hrvatskoj, s naglaskom na zakonodavni okvir i porezne olakšice na donacije.  Nakon uvodne riječi direktorice SO DO-a Carmen Hiti, govornici su ukratko predstavili problematiku kroz prizmu svoje struke. Porezni savjetnik Damir Brajković dao je pregled triju zakona kojima se reguliraju donacije u Hrvatskoj, ali i upozorio na učestalu pogrešku poistovjećivanja donacija sa sponzorstvima. Na njega se nadovezao saborski zastupnik Peđa Grbin, istaknuvši kako građani ne mogu formalno predlagati zakone, no na raspolaganju su im mnogi alati utjecanja na iste: pokretanje referenduma, sudjelovanje u javnim savjetovanjima, te stvaranje pritiska i lobiranja. Docentica Tea Golja sa Sveučilišta u Puli istaknula je kako je korporativna filantropija tek jedan manji dio društveno odgovornog poslovanja, ali i kako na nju utječu brojni faktori koji nisu do kraja istraženi (primjerice, u bogatoj su Švedskoj donacije razmjerno rijetke, što se pripisuje uređenoj socijalnoj državi). Na Golju se nadovezala upraviteljica Zaklade Helga Možé Glavan, rekavši da upravo korporativni sektor mora pomoći državi u ostvarivanju socijalnih ciljeva. Direktor Brionke Dalibor Brnos naveo je kako je tvrtkama katkad izazov pomiriti zahtjeve svih svojih dionika. Brionka, iako u predstečajnoj nagodbi, ipak je pronašla načina da doprinese kvaliteti života svoje zajednice, i to tako što potrebiti mogu kupiti njihove proizvode po najnižoj cijeni koja pokriva tek proizvodne troškove. Etnolog i antropolog Sandi Blagonić filantropiju je sagledao s društvenog stajališta te istaknuo kako u svakom davanju postoji element vlastite koristi, pa ako u ničem drugom, onda u dobrom osjećaju koje altruizam pobuđuje u svakom pojedincu. Predsjednica HGK Županijske komore Pula Jasna Jaklin Majetić upozorila je kako iz osobnog iskustva zna za mnoge pojedince i tvrtke koji doniraju isključivo anonimno, što ukazuje da nisu svi usmjereni na samopromociju prilikom davanja. Igor Loparić iz udruge Naš san njihov osmijeh istaknuo je kako zakoni počesto otežavaju rad humanitarnih udruga, te se iz tog razloga njegova udruga financira isključivo putem donacija, umjesto javnih izvora. Na njega se nadovezao i predsjednik Astronomskog društva Višnjan Korado Korlević koji je izrazio nezadovoljstvo sustavom koji pretjeranom birokracijom, lošim pravilnicima i nepovjerenjem koči normalan rad udruga i počesto dovodi do apsurda. Prvi je dio rasprave zaključila Anka Kovač-Augustiny iz SO DO-a, istaknuvši kako treba korigirati sadašnji zakonodavni okvir  prema kojemu se porezna olakšica može dobiti tek na iznos donacije do 2% iznosa prihoda prethodne godine. U skladu s dobrom praksom ostalih europskih zemalja, taj bi postotak trebao iznositi barem 10%, zaključila je Kovač-Augustiny. U drugom dijelu rasprave, okupljeni su se usuglasili oko nekoliko ključnih točaka kojima će se utjecati na trenutni legislativni okvir. Možé Glavan tako je rezimirala da treba raditi na opetovanom informiranju i osviještavanju javnosti o važnosti filantropije, ali i ulozi udruga u formiranju zdravog i funkcionalnog društva, na čemu Zaklada intenzivno radi. Dovođenjem tih tema u fokus te povezivanjem i komunikacijom civilnog, korporativnog i javnog sektora, stvorit će se plodno tlo za utjecaj na Sabor i mijenjanje Zakona o porezu na dobit.  Upravo je to nešto u što će SO DO i Zaklada, uz pomoć svih zainteresiranih ustanova, udruga i stručnjaka, ulagati velike napore u narednih godinu dana.      

Povratak na prethodnu stranicu