2. Uspješno održana druga Akademija razvoja lokalnih zajednica

Uspješno održana druga Akademija razvoja lokalnih zajednica

Akademija razvoja lokalnih zajednica“ okupila je ove godine 15 ljudi koji su pokazali da svjesno žive svoje mjesto te da vrednuju život u svojoj zajednici. Ciklus radionica koje su se održale proteklog vikenda u sklopu Akademije omogućile su sudionicima da steknu potrebna znanja o razvoju zajednice, da saznaju koje su osobne vještine potrebne za pokretanje društvenih programa, te kolika je važna vidljivost ideja koje imamo ali i naša vidljivost i pozicioniranje u društvu.

Predavači na Akademiji bili su Helga Možé, upraviteljica Zaklade za poticanje partnerstva i razvoj civilnoga društva, Nataša Vrsaljko Alić, certificirani business i life coach iz centra Abeona te Muamer Mujević, direktor marketinške agencije Iconis.

Sam početak Akademije krenuo je s pojmom zajednice i društvenim kapitalom zajednice. Postavilo se pitanje u kakvoj zajednici doista želimo živjeti i kako doprinijeti razvoju takve zajednice. Upraviteljica Zaklade provela je sudionike kroz mapiranje svoje zajednice kako bi se sagledali infrastukturni, ljudski, društveni resursi kao potencijal koji se može staviti u funkciju upravo povećanja društvenog kapitala pojedine zajednice. A koje su to osobne vještine koje su nam potrebne za pokretanje društvenih programa na lokalnoj razini približila je i podsjetila sve sudionike Nataša Vrsaljko Alić te ih je raznim vježbama poticala na vrednovanje sebe i svojih vještina kao i razvoj samopouzdanja i samopoštovanja koji se prihvaćanjem sebe i svojih osobina može osnažiti. Individualnost pojedinaca, vještine i osobnost vrlo su važne za pokretanje društvenih programa u lokalnim zajednicama. O brendiranju, društvenim mrežama, digitalnom marketingu, te važnosti prepoznavanja onoga što radimo u zajednici teme su koje je pozitivnim pristupom prenio Muamer Mujević. Prenijeti poslovni princip djelovanja i poslovanja na društveni segment djelovanja, posebice u civilnom sektoru, odnosno predstavljanje, zagovaranje i realizaciju društvenih ideja na način da se stvaraju partnerstva sa raznim sektorima, zaista je važno ukoliko želimo dobro pozicionirati našu ideju, zainteresirati širu javnost, razne dionike i donositelje odluka. Ispričati priču oko naše ideje na način da dobro objasnimo u čemu je dobrobit te ideje za širu zajednicu nužna je umjetnost kojoj se trebamo posvetiti.

Polaznici ove Akademije ljudi koji već jesu i još će više biti pokretači promjena u svojoj okolini, dolaze iz različitih područja Republike Hrvatske – Istarske (Medulin, Rovinj, Umag), Primorsko-goranske (Krk, Praputnjak), Karlovačke (Ozalj, Karlovac, Ogulin), Sisačko-moslavačke (Petrinja, Sisak) i Krapinsko-zagorske županije (Pregrada, Oroslavje, Zabok)”.

Specifičnost ovog programa je što će se on nastaviti kroz individualno mentorstvo prilagođeno provedbi konkretnih društvenih programa u pojedinim lokalnim zajednicama. Ideje su vrlo različite, od  čišćenja puteva i izvora vode, osvještavanja o vrijednosti kulturne i povijesne baštine, održavanja radionica o volontiranju za mlade, uključivanja mlade u donošenje odluka, kreiranje proračuna, poticanja međugeneracijske solidarnosti kroz okupljanje zajednice u osvještavanju o rasnoj raznolikosti do uređenja šetnica uz rijeku, postavljanja fitness sprava na otvorenom.

Zaklada s veseljem može još jednom potvrditi kako je uistinu pronašla ljude koji društveno djeluju i koji jesu ili žele postati aktivni članovi svoje zajednice. Dokazali su da je motivacija prisutna te s veseljem iščekujemo početke realizacije njihovih društvenih programa.

Sve dodatne informacije i pojašnjenja možete dobiti upitom na zaklada@civilnodrustvo-istra.hr ili pozivom na broj 052/212-938.