1. Novosti iz udruga
  2. Zelena čistka - Svjetski dan čišćenja 2019

Zelena čistka - Svjetski dan čišćenja 2019

Zelena čistka već osmu godinu u nizu okuplja volontere iz čitave Hrvatske u rješavanju ovog zajedničkog problema, a oddržava se 21. rujna 2019. godine. U čišćenju divljih odlagališta otpada svake godine sudjeluju brojne udruge, odgojno-obrazovne institucije, planinari, ronioci, te mnoge institucije i prijatelji akcije.

Zelena čistka, u sklopu globalnog pokreta „Let's do it! World!“, dio je najvećeg volonterskog projekta u povijesti čovječanstva. Preko 350.000 volontera iz Hrvatske je u posljednjih 7 godina sakupilo približno 30.000 tona otpada na području cijele države. Izvanredan odaziv, ali i zabrinjavajuća količina otpada su pokazatelj sve veće važnosti koju građani pridaju okolišu te snažan signal da je još puno posla pred nama.

Problem gomilanja otpada na divljim odlagalištima sve je veći, a većina divljih odlagališta sadrži otpad iz domaćinstava, ali i velike količine građevinskog, čak i opasnog otpada. Broj takvih odlagališta u čitavom je svijetu zabrinjavajuće velik, što je potaknulo volontere na akciju globalnih razmjera i organizaciju Svjetskog dana čišćenja.

Divlja odlagališta otpada predstavljaju iznimno veliku opasnost za okoliš, prvenstveno zbog onečišćenja tla, zraka te voda i mora. Kao mogući izvori zaraza direktno ili indirektno mogu utjecati na zdravlje ljudi i ostalih živih organizama, dok su u ljetnim mjesecima često i izvori požara.

Kartiranje divljih odlagališta otpada moguće je putem službene aplikacije TrashOut. Kartirati može svatko, potrebno je samo preuzeti mobilnu aplikaciju TrashOut s Google Play ili App Store-a, prošetati se kritičnim lokacijama te objaviti fotografiju uz opis i količinu otpada putem mobilne aplikacije. Krajnji rezultat je interaktivna karta čitavog svijeta s markiranim divljim deponijima koji čekaju svoje čišćenje.

Na interaktivnoj karti se nalaze gradovi i općine koji podupiru svoje volontere i odgovorno, proaktivno rješavaju problem divljih odlagališta, kao i odgojno-obrazovne institucije koje potiču najmlađe na odgovorno ponašanje.

Još uvijek se na akciju mogu prijaviti svi zainteresirani, pojedinci, škole, institucije, fakulteti, gradovi i općine. Prijavnice se nalaze na web stranici: Pridruži se Svjetskom danu čišćenja!

Zainteresirani će klikom na interaktivnu kartu dobiti uvid koje su se jedinice lokalne samouprave ili odgojno-obrazovne institucije već prijavile.