1. Novosti iz civilnog društva
  2. U Puli obilježen Dan Europe u sklopu bogatog programa Europskog tjedna 2017.

U Puli obilježen Dan Europe u sklopu bogatog programa Europskog tjedna 2017.

Protekle subote na trgu pokraj Gradske tržnice Pula uz bogat program svečano je obilježen Dan Europe 2017. koji nam slijedi 09.05., u organizaciji Informacijskog centra Europe Direct (EDIC) Pula-Pola u suradnji s Gradom Pula-Pola, Istarskom županijom, Istarskom razvojnom agencijom, Zakladom za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva te Agencijom za ruralni razvoj Istre koji već niz godina tradicionalno organiziraju brojne manifestacije povodom obilježavanja Europskog tjedna na području Istarske županije.

Građani su u velikoj broju iskoristili ugodno i sunčano vrijeme te su se pridružili obilježavanju koje se odvijalo na tri posebna informativna štanda i prezentacijsko degustacijskom dijelu. Na informativnim štandovima djelatnici Informacijskog centra EDIC Pula-Pola družili su se sa građanima te ih informirali o brojnim EU temama, dijelili prigodne EU promotivne materijale te brojne EU publikacije, a sve kako bi građanima Istarske županije približili vrijednosti Europske Unije. Na prezentacijsko degustacijskom dijelu Edukacijskog gastronomskog centra Istre, AZRRI u suradnji sa učenicima i profesorima Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula, mogla su se degustirati tipična istarska jela što je posebno razveselilo brojne okupljene građane.

Inače, svake se godine diljem Europske unije obilježava Europski tjedan, a u sklopu njega i Dan Europe, 9. svibnja, u znak sjećanja na govor Roberta Schumana, tadašnjeg francuskog ministra vanjskih poslova u Francuskoj tijekom kojeg je predstavio danas prihvaćenu viziju europskog jedinstva. 

Godina 2017. je još značajnija obzirom da imamo i dvije značajne obljetnice, 60 godina od potpisivanja Rimskih ugovora koji su postavili temelje današnje Europske unije i oblikovali život kakav poznajemo i 30. obljetnicu Erasmus+ programa.  Zahvaljujući Ugovoru iz Rima danas živimo u Europi bez granica, u Europi koja omogućuje slobodno kretanje ljudi i olakšava rad i studij u inozemstvu. Od pokretanja razmjene studenata u okviru programa Erasmus 1987. svjedočimo sve većoj otvorenosti u Europi zahvaljujući čemu je 9 milijuna ljudi iskoristilo mogućnosti za obrazovanje, osposobljavanje ili rad u okviru programa Europske unije, koja danas okuplja Erasmus+.  Obje su obljetnice sjajna prilika za promišljanje o važnosti otvorenosti, međusobnog razumijevanja i solidarnosti. Europa nije ista kao prije 30 ili 60 godina, ali uvijek možemo učiniti više da je dodatno povežemo.

Povratak na prethodnu stranicu