1. Novosti iz Zaklade
  2. Međunarodni dan osoba s invaliditetom postoji s razlogom

Međunarodni dan osoba s invaliditetom postoji s razlogom

3. prosinca je dan kada simbolično obilježavamo Međunarodni dano osoba s invaliditetom. Ovaj se dan obilježava svudje u svijetu kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu. Prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, osobe s invaliditetom uključuju one osobe koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na jednakoj osnovi s ostalima.

Prema podacima Registra o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Istarskoj županiji je 2016. godine živjelo 13243 osoba s invaliditetom, 5447 žena i 7796 muškaraca, od toga je 1333 djece od 0-19 godina.

Povratak na prethodnu stranicu